بامداد - فیل
بامداد
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات، 
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و شب به خیر
لطفا از عنوان مقاله تعجب نکنید چون از ترس افتادن در کوزه این نام را انتخاب کردم وگرنه نام مقاله باید بود فیل تر
در این خصوص چند نکته را متذکر می شوم:
1. در اغلب کشورها محدودیتهایی را برای آزادی دسترسی  کاربران به محتوای سایر سایتها قائل می شوند (با توجه به اولویتهای سیاسی ، امنیتی ، اعتقادی و ....)   اصل ایجاد محدودیت برای دسترسی به فضای مجازی به نظر من منطقی است حتی باید گفت جزئ ضروری یک نظام ایدئولوژیک است. من به خصوص با ایجاد چنین محدودیتی برای سایتهای منافی عفت مانند آویزون و ... موافقم.
2. این استدلال که بگذار آنها حرفشان را بزنند و شما نیز حرفتان را بزنید و بگذارید مخاطب خودش انتخاب کند کودکانه است مانند آنکه به فردی مرتب سم بدهند و از پزشک هم بخواهند مرتب به وی دارو بدهد. در برابر  لذت تماشای تصاویر مستهجن با زوایا و تنوع فراوان آیا بیان مضرات رواج بی عفتی در جامعه و توصیه به تقوی چقدر موثر است؟  لذت بردن انسان از چنین تصاویر و مطالبی غریزی و آنی است ولی برای تشویق به پرهیز از این مطالب باید با استدلالهای عقلی خدا و معاد و نبوت و ... را اثبات کرد و رسید به احکام ، یا از راه جامعه شناسی و لزوم استحکام خانواده بحث کرد تا به اینجا رسید. ما اغلب می بینیم که  برخی مردم لذت آنی کم را به سود تعقلی زیاد ترجیح می دهند مانند مصرف مواد مخدر. همه از مضرات آن در ذهن و عقل خود آگاهند ولی لذت لحظه مصرف باعث فراموش شدن همه آن استدلالهای عمیق و دقیق می شود.
3. متاسفانه در کشور ما به نظر می رسد با استناد به مطالب فوق که مورد قبول اغلب اندیشمندان جامعه است با افراط زیادی به محدود کردن شدید کاربران اقدام شده است و دیگر کمتر مطلبی است که شما در گوگل جستجو کنید و همه سایتها یا وبلاگها قابل دسترسی باشند.
4. متاسفانه یا خوشبختانه تاریخ نشان داده است که هرچند چنین محدودیتهایی بیفایده نیستند ولی اغلب کاربران بالاخره راههایی برای دسترسی خواهند یافت لذا تاثیر واقعی این اقدام کمتر از حد انتظار است.
5.ایجاد محدودیتهای بی منطق و بی ضابطه تاثیری منفی در ذهن کاربران به خصوص جوانان دارد و موجب بدبینی آنان به نظام اسلامی می شود ، هر چقدر هم که ما شعار بدهیم که " برادرم اشتباه من اشتباه اسلام نیست " باز هم در عمل رفتار نادرست مسئولین نظام اسلامی موجب بدبینی برخی به دین مبین اسلام خواهد شد و نوعی ضد تبلیغ است. لذا باید چنین محدودیتهایی نظام مند و ضروری باشد نه سلیقه ای و فاقد منطق.
6.مسئولین نظام به خصوص شورایعالی انقلاب فرهنگی و وزارت ارشاد در کنار این اقدامات سلبی باید به فکر اقدامات ایجابی و تهیه محتوای فارسی مناسب در سایتها و تشویق و ترویج و حمایت از سایتهای دارای محتوای مطلوب باشند. هرچند دولتی شدن این سایتها دارای آفت فراوانی است ولی به نظر من جزء ضروری یک نظام مکتبی تبلیغ مکتب است.

موفق باشید
 
موفق باشید


درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic