تبلیغات
 بامداد - اخراجیهای 2
بامداد
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 فروردین 1388 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: سینما، 
به نام خدا
با سلام و شب به خیر
پریشب به اتفاق خانواده به سینما رفتیم و فیلم اخراجیهای 2 را دیدیم ، در یک جمله هرچند فیلم لحظات شادی داشت ولی من اخراجیهای 1 را ترجیح می دهم. فیلم کمی درهم و برهم بود ، بعضی از شوخیها ( بخصوص بخشهای مربوط به هواپیما ربایی ) بیمزه بود ، ظاهرا واقعه مشابهی در سال 63 مبنای این قسمت بوده است ولی طنزش ...


از نکات قوت فیلم تعدد بازیگران است که شاید مرهون شریفی نیا باشد . ولی  کلا بازی بازیگران را چندان شاخص ندیدم البته اگر بخواهم از بازی کسی تعریف کنم حسام نواب صفوی و اکبر عبدی خوب بودند. جای کامبیز دیرباز هم در فیلم خالی بود.
 همچنین موارد خوبی از حرکات و محل قرارگیری دوربین در فیلم  وجود داشت که در مقایسه با اخراجیهای 1 به جز فیلمبرداری بهتر منصوری  نشانگر ارتقای تکنیکی کارگردان است، از جمله صحنه اسرا از بالا که تا گردن در خاک بودند.(البته کمی شبیه صحنه بشین پاشو در اخراجیهای 1 بود).
همه می دانیم که اخراجیهای 1 بیشتر مرهون مضمون بود تا فرم ولی به نظر می رسد که ده نمکی دنبال ارتقای تکنیکی خود است. من اخراجیهای 1 را ازنظر مضمون بیشتر از اخراجیهای 2 قبول دارم به نظر می رسد این فیلم صرفنظر از شعارهایش در ارائه مفهومی به صورت باورپذیر به تماشاگر مشکل دارد. همچنین طنز اخراجیهای دو کمی دچار افت شده است. ( شاید در صحنه های هواپیما ربایی این ضعف بیشتر مشهود است.)
از جلوه های ویژه فیلم نیز نباید غافل شد ، بخصوص اوایل فیلم و صحنه های هواپیما بالاخره داش مسعود ایول
اگر دوستان دو فیلم قبلی ده نمکی را دیده باشند ( من فقط "فقر و فحشا" را دیده ام و "کدام استقلال کدام پرسپولیس" را ندیده ام) به نظر می رسد ایشان بصورتی آشکار در حال ارتقای تکنیکی و یاد گرفتن قواعد سینماو فرم است. در فیلم فقر و فحشا بخش طولانی از فیلم سخنرانی "میرشکاک"  در مورد تهران است که کسل کننده و فاقد جذابیت تصویری است .
 به هرحال  فروش بسیار بالای این فیلم (هنوز هیچی نشده چهار میلیارد را رد کرده)  کمکی به رونق اقتصاد سینمای کشور است و خبری بسیار خوب است . نمی دانم چرا قبلا در سینمای ایران برای فیلمهای پرفروش دنباله نمی ساخته اند ( برخلاف هالیوود).  امیدوارم چنین فیلمهای پرفروشی بیشتر تولید شوند.

موفق باشید


درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :