تبلیغات
 بامداد - عشق در شاهنامه - 2
بامداد
نوشته شده در تاریخ جمعه 25 اردیبهشت 1388 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات، 
به نام خدا
با سلام و شب به خیر
و اما داستان بی پایان عشق...چهار عشق معروف شاهنامه هریک حکایتی جدا دارد. اول رودابه و زال
1. زال فرزند سام و پرورده سیمرغ است ، او به کابل سفر میکند و میهمان مهراب امیر کابلستان  می شود ، آنگاه که توصیف رودابه را از همراهان می شنود دلباخته نادیده وی میشود ، از سوی دیگر رودابه نیز پس از شنیدن توصیف زال از پدر گرفتار عشق این پهلوان می شود ، اما مهراب از نژاد ضحاک تازی است و دشمن دیرین ایرانیان لذا هرچند زال به راحتی و با کمندی چو موی رودابه به دیدار وی می رسد اما مهراب و سام مخالف این وصلت هستند و سام به فرمان منوچهر شاه ایرانیان با لشکری گران به کابلستان می رود تا خون آنان بریزد ، اما جوان عاشق رو درروی پدر می ایستد و نهایتا تدبیر سیندخت مادر رودابه و پیشگویی موبدان مانع جنگ می شود تا فرمان منوچهر مبنی بر رضایت بر این وصلت برسد. هر چند این قصه تا همین اندازه نیز به خصوص با توصیفهای دقیق و لطیف فردوسی زیباست ولی زیباتر می شود اگر بیندیشیم که فردوسی چگونه معشوق زال را از نسل دشمن دیرین ایرانیان ضحاک ترسیم کرده و حاصل این عشق آسمانی پهلوانی یگانه بنام رستم است. در واقع رستم حاصل عشقی جان بخش از دو نسل با تخاصمی کهن  است و نمی توانست چون هرکول زاده شود.
2. واما سودابه: کیکاووس در جنگ بر سالارهاماوران پیروز شد و با دخترش سودابه ازدواج کرد ازدواجی که از اول حاصل پیروزی در جنگ بود و نه عشق ، هرچند که بعدا سودابه به همسرش وفا نشان می دهد و در برابر پدر می ایستد . مدتی بعد سودابه ناپسری خود سیاوش فرزند کیکاووس را می بیند و دل به او می بندد . وقتی سیاوش که پرورش یافته رستم است  بر هوس او سر خم نمی کند نوبت مکر زنان می رسد. هر چند نادرستی سودابه بر کیکاووس روشن می گردد ولی سیاوش برای اثبات پاکدامنی خویش به ناچار از میان  آتش می گذرد و  پس از سلامت به دربار تورانیان می شتابد. در آنجا سیاوش با دختر افراسیاب ، فرنگیس ازدواج می کند ولی  حاصل تحریک بدخواهان از جمله گرسیوز  مرگ سیاوش به حیله افراسیاب است. فرنگیس وفادار که بر کیخسرو باردار بود به ایران می گریزد.
رستم پهلوان قصد انتقام سیاوش پاکدامن می کند و ابتدا به دربار کیکاووس رفته و سودابه را که مسبب این همه فتنه بوده با شمشیر دو نیم می کند. آنگاه به جنگ تورانیان می رود و سالها جنگ و خونریزی آغاز می شود.
در این حکایت می بینیم که یک عشق نادرست فرجامی جز تباهی هزاران نفر ندارد .  فردوسی  همچنین هنر خویش در گرد آوردن نکات لطیف سایر  داستانها مانند داستان حضرت ابراهیم و حضرت یوسف را نشان می دهد.

3. بیژن و منیژه و قصه شیرین شیرین برای بعد

موفق باشید


درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :