تبلیغات
 بامداد - فوتبال ما
بامداد
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 7 خرداد 1388 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: ورزش، 
به نام خدا
با سلام و شب به خیر
امروز عصر آخرین نماینده ایران در جام باشگاههای آسیا یعنی پیروزی از دور این رقابتها حذف شد. جالب اینکه بنیادکار سابقه طولانی در حذف تیمهای ایرانی از این رقابتها دارد
حذف راحت تیمهای ایرانی  از این رقابتها نکات قابل توجهی دارد:
1. تنها تیمی که توانست به دور بعدی صعود کند تیم تحت مربیگری یک مربی خارجی بود ، شاید بتوان گفت مربیان داخلی چندان با پیشرفتهای فوتبال روز دنیا اعم از تاکتیک ، تکنیک ، بدنسازی ، تغذیه ، تمرینات ، انالیز تیمی ، روانشناسی ،برنامه ریزی تیمی ، پزشکی ورزشی و... آشنا نیستند. این تیمها بیشتر بلدند که برای یکدیگر شاخ و شانه بکشند و در سطح اسیایی ( چه برسد به سطح جهانی) حرفی برای گفتن ندارند.
2. هرچند برخی از مربیان این تیمها فشردگی بازیها با لیگ ،جام حذفی و تیم ملی از علل نتایج ناامید کننده تیمهایشان عنوان کردند  ولی همه می دانیم که رقابتهای تیمهای اروپایی فشرده تر از این هم هستند ، در واقع افت فیزیکی و آسیب دیدگی فوتبالیستهای ایرانی در چنین شرایطی علت نیست بلکه خود معلول عواملی مانند مشکلات بدنسازی ، تغذیه و پزشکی ورزشی است. ( بعضی وقتها یک مشکل کوچک که دیر تشخیص و درمان می شود موجب ایجاد یک آسیب عمده می شود.)
3. مشکلات سخت افزاری و مالی : اصولا باشگاههای ایران فاقد سخت افزار لازم برای مسابقات با سطوح بالا هستند از چمن تمرین اختصاصی تا سالن بدنسازی سونا و استخر، امکانات تمرینی ، تغذیه ، پزشکی ، تردد ، اقامتی و اردویی . توان مالی این تیمها هم به دلایل مختلف از جمله اتکا به بودجه های دولتی ، نداشتن درآمد با ثبات مانند حق پخش تلویزیونی ، درامدهای تبلیغاتی اندک ، نداشتن درامدهایی مانند فروش محصولات ورزشی باشگاه و علامت تجاری باشگاه ، مشکلات بلیط فروشی و... زیاد نیست. تازه به این همه اضافه کنید سوء مدیریت مالی را.
4.ضعف بازیکن : باشگاههای اصلی ما عقبه بازیکن ساز ندارند (بجز تاحدودی استقلال) .مدارس فوتبال قوی و مراکز استعدادیابی موفق ندارند. تیمهای جوانان و نوجوانان کارشده ندارند. بازیکنهای خارجی هم که جذب تیمهای ایرانی می شوند شاید هشتاد درصد ناموفقند شاید جز چند نام آرمناک پطروسیان ، اولروم ، عمادرضا ،جان واریو و... بقیه همه خریدهای ناموفقی بوده اند. همین بنیادکار بازیکنی به نام ریوالدو دارد که چند بار به تیمهای ایرانی گل زده است حالا او را مقایسه کنید با همه بازیکنهای خارجی تیمهای ایرانی در ده سال اخیر.
حتی در جذب بازیکنان داخلی هم برای تیمها گاه بجای نگاه حرفه ای به رفاقت و مرام و تعصب و... اهمیت داده می شود .البته فرض می کنیم که مسایل گفته شده در خصوص پشت پرده فوتبال توسط مایلی کهن  ( مانند پرداخت پول توسط بازیکنان به سرمربی ، روزنامه نگار و دلال یا موضوع دوپینگ) نادرست باشد.
5. عدم ثبات مدیریت : برخی از تیمهای این فصل مانند پیام ، استقلال اهواز و ابومسلم شاید هر مسابقه با یک سرمربی بازی می کردند.  عوض شدن مدیر عامل هم که جای خود دارد. حالا مقایسه کنید با فرگوسن و آرسن ونگر در انگلیس.
6. حاشیه ها : نمی دانم چرا اینقدر در ایران لیست سیاه و سفید ، قهر و آشتی ، جاسوس و خبرچین ، استعفا و پس گرفتن آن ، خبر و تکذیب خبر ، شایعه برکناری ، ندادن پول بازیکن و برگشت خوردن چک و نیامدن بازیکن سر تمرین و... ، مذاکره وسط فصل با بازیکن و مربی تیمهای دیگر ، جادوگر و لیدر ، دعوا سر تمرین و ... داریم.

* تازگیها بوی سیاست و سیاسی کاری هم از فوتبال می آید که از نگاه تیزبینان مخفی نمی ماند.

** بارسلونا دو بر صفر منچستر را برد جانمی جان.

موفق باشیددرباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :