تبلیغات
 بامداد - مناظره میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد
بامداد
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 خرداد 1388 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: سیاست، 
به نام خدا
با سلام و شب به خیر
بالاخره آن شب حساس و مناظره ای که خیلی ها به آن دلبسته بودند فرارسید. اینکه آیا اصولا چنین مناظره هایی چقدر در نتیجه انتخابات موثر هستند سوال مهمی است.

1. به نظر من این مناظره زیاد در نتیجه انتخابات موثر نبود (حداکثر 5%) در انتخابات قبلی مردم چون شناخت چندانی از احمدی نژاد نداشتند مناظره های برگزار شده (بخصوص مناظره خوش چهره با نوبخت) تاثیر قابل توجهی در نتیجه انتخابات داشت ولی در این دوره مردم شناخت کافی از همه نامزدها دارند بنابراین صحبتهای نامزدها در یک جلسه خیلی تاثیرگذار نیست.
2. طرفداران احمدی نژاد خیلی بر فن بیان ایشان و تسلطشان بر سخنوری حساب کرده بودند ، در مناظره امشب هرچند اقای احمدی نژاد در این زمینه برتری محسوسی داشت و مهندس موسوی نمی توانست به تسلط و شفافیت ایشان سخن بگوید ( گاه واژه ها را از یاد می برد یا دنبال یاداشتهایش می گشت) ولی  بر اهل فن  نادرستی سخنان احمدی نژاد و صداقت مهندس کاملا آشکار بود.
3. در این مناظره طرفین بیش از ارائه برنامه و راهکار به انتقاد از یکدیگر پرداختند .جالب آنکه احمدی نژاد نه تنها هیچ دستاورد مهمی از دولت خویش در زمینه های اقتصادی ، عمرانی ، علمی ، فرهنگی ، صنعتی و... را (برخلاف انتظار من) عنوان نکرد بلکه به انتقاد از میرحسین اکتفا نکرد و به انتقاد از هاشمی ، خاتمی ، ناطق نوری و... نیز پرداخت. در واقع تنها جایی که وی احساس برتری و موفقیت می کرد سیاست خارجی بود.
جالب آنکه برخی از افرادی که افشاگری شدند اصلا ربطی به مهندس موسوی نداشتند مثلا کرباسچی در جناح آقای کروبی است یا آقای ناطق نوری از بزرگان اصولگراهاست و اصلا ربطی به اصلاح طلبان ندارد.
4. فکر میکنم اگر اولین مناظره احمدی نژاد با کاندیداها قسمت مهندس نمی شد به نفع آقای مهندس بود زیرا اکنون آقای رضایی و کروبی نکات زیادی برای انتقاد از آقای احمدی نژاد در مناظره شان دارند و سبک گفتگوی احمدی نژاد را دیده اند.
5. متاسفانه رئیس جمهور محترم همچنان به دروغگویی خویش ادامه دادند ، از جمله وی گفت: " 320 هزار تیتر علیه دولت زدند اما روزنامه ای را نبستیم." در حالیکه نشریات یاس نو ،شرق ، هم میهن ، دنیای تصویر، شهروند امروز و...بسته شده اند.تکرار اظهارات تکذیب شده مبنی بر استفاده از بازیگر در فیلم میرحسین ، "در اوائل کار دولت، آقای هاشمی به پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که کار این دولت شش ماهه تمام است " اعلام عذرخواهی بلر در ماجرای ملوانان انگلیسی ، مهم تر دانستن بیانیه شورای حکام آژانس از قطعنامه شورای امنیت و...
6. جالب است که مهندس زیاد بر اشتباهات و موارد خلاف واقع گفته های احمدی نژاد تاکید نکرد. این روش می تواند دلایل مختلفی مانند حجب و ادب ، عدم تسلط و حضور ذهن ، سعه صدر و.... داشته باشد.
باز یک نکته جالب آنکه هیچ یک از دو نامزد با نقطه ضعف اصلی رقیب کاری نداشت مثلا آقای احمدی نژاد می توانست از استعفای مهندس موسوی در دوران نخست وزیری و بیست سال سکوت وی در این سالها انتقاد کند و آقای موسوی نیز می توانست بر عملکردهای اقتصادی رئیس جمهور ، بی ثباتی مدیریت و کارشناسی نشدن تصمیمات تاکید کند. 
7. آقای احمدی نژاد در این مناظره از افراد مختلفی از هاشمی ، خاتمی ، رضایی و... انتقاد کرد به نظر می رسد وی برای تبلیغات ، تاکتیک حمله مستقیم به قلب دشمن را انتخاب کرده است . ایشان در سیاست خارجی نیز گاه دلبستگی خود به این روش را نشان داده اند مانند طرح موضوع هولوکاست و ... این روش قطعا هزینه های زیادی برایش خواهد داشت و ظاهرا ایشان فکر می کنند که با این روش احتمال موفقیتشان در انتخابات خیلی بیشتر می شود وگرنه فقط تصور کنید که اگر احمدی نژاد الان رای بیاورد چگونه می خواهد با هاشمی و... کارکند؟ در واقع قبلا هم وقتی ایشان آمارهای دولت نهم را با دولتهای قبل مقایسه می کرد غیرمستقیم می گفت که تنها دولت عدالت گستر ما هستیم و بقیه خیلی در خط مستقیم نبوده اند ولی امشب دیگر علنی همه را محکوم کرد ( شاید می خواست بگوید ببینید من چقدر خوب و شجاعم وبه تنهایی با همه می جنگم یا مخالفانم چقدر بد هستند  و همه باهم جمع شده اند یا همان داستان معروف مافیای قدرتمندی که نمی گذارد من کارکنم)
شاید هم این سیاست آقای احمدی نژاد توجیهی برای شکست احتمالی بعدی بود . گویند پدری به پسرش گفته بود پسرم اگر روزی سودای قهرمانی و کشتی گیری به سرت افتاد فقط با  پهلوان اول پایتخت کشتی بگیر تا اگرهم زمین خوردی بتوانی  بگویی حریف کم کسی نبود.
8. بدترین صحنه مناظره به نظرمن آنجا بود که آقای احمدی نژاد به توضیح مدرک خانم رهنورد پرداخت ، واقعا آیا شان یک رئیس جمهور عدالت پرور مهر گستر این است که در مقابل میلیونها نفر به افشاگری پرونده همسر یک کاندیدا بپردازد؟ آیا خطاپوشی و حفظ آبروی مسلمان وظیفه تک تک ما نیست؟ به فرض هم که چنین تخلفی روی داده باشد آیا در دوران ریاست جمهوری ایشان همین فرد رئیس دانشگاه نبوده و آیا اگر همسرش نامزد نبود آقای احمدی نژاد به فکر کشف این تخلف می افتادند؟ آیا کسی که کردان وزیر کشورش بوده است شایستگی انتقاد از مدارک دیگران را دارد؟ نمی شد پس از برخورد با این تخلف احتمالی به جای جار و جنجال فرد متخلف به مراجع ذیصلاح معرفی می شد؟ افشای این تخلف احتمالی در شب مناظره هیچ هدف دیگری غیر از جذب آرا دارد؟
اصولا الان سالهاست که دیگر افشاگری به سبک کیهان نتیجه منفی دارد و اقای احمدی نژاد بهتر بود بجای افشاگری تخلفات پسر ناطق نوری ، صفایی فراهانی ، خانواده هاشمی ، همسر مهندس موسوی ، همسر کرباسچی ، آقای قبه و...(فکر کنم بالاخره آقای احمدی نژاد این مافیا را کشف و معرفی کرد!) به تشریح عملکرد خود و ارائه برنامه های بعدیش می پرداخت. برنده مناظره دیشب قطعا ادب و متانت میرحسین بود.
9. یکی از انتقادات بسیار موکد احمدی نژاد از حامیان میرحسین موسوی بود ، بیاد داشته باشیم که حضرت امام (ره) انقلاب اسلامی را با حمایت همه ملت ایران اعم از مسلمان و غیر مسلمان ، با حجاب و بی حجاب ، شیعه و سنی ،مجاهدین خلق و نهضت آزادی و مبارزین اسلامگرا به پیروزی رساندند و حمایت همه این اقشار از ایشان نه تنها دلیل ضعف ایشان نبود بلکه دلیل توان ایشان در ایجاد وحدت ملی بود.
10. یکی از نتایجی که آقای احمدی نژاد از جمع بندی سه چهار دولت با همدیگر بدست می آوردند یافتن پاسخ از هر دولت برای یک انتقاد بود. مثلا اگر سوال می شد چرا شما دولت را با تورم %11 تحویل گرفتی و اغلب چند برابر شدن در آمدهای نفتی با تورم %25 تحویل می دهی ایشان می گفتند مگر در زمان اقای هاشمی ما تورم %49 نداشتیم؟ لابد چون یک سالی چنین چیزی شده است ایشان به این دلیل مجاز هستند که تا ابد زیر %49 تورم داشته باشند .اگر هم از سیاست خارجی سوال می شد فوری ایشان می رفت سروقت آقای خاتمی و بیانیه سعدآباد که بعععله تلخ ترین روز من روزی بود که آقای خاتمی کلی پله برای ژاک شیراک بالا رفت و روزی که دیدم اره برقی پلمپ شده است گریه ام گرفت و بر اساس پروتکل الحاقی قطعنامه سعد آباد حتی فکر کردن هم برای دانشمندان ایرانی ممنوع شده بود!!
در موردسعدآباد باید بگویم که اولا بیانیه بوده است نه قرارداد یا قطعنامه ، ثانیا فقط غنی سازی  اورانیوم تعلیق داوطلبانه شده بود و کارهای دیگر مانند ساخت سایتهای نطنز ، اصفهان ، بوشهرو اراک در حال انجام بود ، ثالثا با تایید شورایعالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب صادر شده است و رهبری در سخنرانی خویش ضمن حمایت از این تصمیم آن را تدبیر نظام خواندند. چهارم آنکه رفع تعلیق و شروع غنی سازی با تصمیم نظام در اواخر دولت اقای خاتمی صورت گرفت و نه در زمین آقای احمدی نژاد.

کلام آخر آنکه به نظر من اگر کسی اصولگرای واقعی و مدافع راستین ارزشها باشد مناظره امشب حق را آشکارتر کرد و برعکس انتظار حامیان احمدی نژاد موجب ریزش رای وی می شود.

موفق باشید
درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :