تبلیغات
 بامداد - طنز در صدا و سیما - 2
بامداد
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 فروردین 1388 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: سینما، 
به نام خدا
با سلام و شب به خیر
بحث در مورد مجموعه کارهای طنز این هنرمندان در صدا وسیما قطعا فرصتی زیاد و دانشی بالا می طلبد که کار من نیست لذا فقط به چند نکته کوتاه اشاره می کنم :
1. برخی از این گروهها شروعی خوب داشتند ولی پس از افتادن به ورطه تکرار دچار نزول شدند ، نمونه بارز این امر مهران غفوریان و تاحدودی فتحعلی اویسی می باشند.
2. برخی دوستان در تلویزیون موفقتر از سینما بوده اند یا برعکس مانند  رضا شفیعی جم و جواد رضویان یا اکبر عبدی.3. نویسندگانی مانند برادران قاسم خانی ، سروش صحت و... نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیتها داشته اند که زیاد مورد توجه مردم نبوده است.
4.مهران مدیری : من وی را بخصوص در اوایل کارش ( مثلا سریال باغ گیلاس ) بازیگر قوی نمی دانم  (هرچند که از تئاتر وارد حوزه تصویر شد ) ولی فردی تیزهوش ، مدیری موفق ، کاملا آشنا با سلیقه مخاطب و ... می دانم البته در برخی نقشها بازی خوبی نیز از خود ارائه نموده است ، اصولا مدل غالب کارهایش ( طنزهای نود شبی ) که در واقع سر هم کردن (ضبط و آماده نمودن ) یک قسمت در یک روز بود فرصت ارائه بازی قوی را از وی سلب می کند و من واقعا از بازی خوب شفیعی جم ، انصاری و خانمها دهقان و بختیاری در این طنزها تعجب می کنم.
میتوان گفت دو کار آخر مهران مدیری (مرد هزار چهره و دو هزار چهره) بخاطر فرصت و دقت بیشتر کارهای قابل قبولتری هستند . یکی از اشکالات کارهای نود شبی پایین آوردن سلیقه مخاطب و جایگاه طنز می باشد.

5. رضا عطاران : حقیقتش هرچند من از طنزهای مدیری بسیار لذت برده ام ولی عطاران را به وی ترجیح می دهم  ،چند دلیل آن را ( به نظر خودم ) می نویسم 
 الف - نوآوری : در بسیاری از طنزها شوخیهایی را می بینیم که کاملا جدید بوده مشابه آن را در هیچ کار قبلی نمی بینیم.
ب - استفاده از طنز غیرکلامی : وی گاه شوخیهای  مبتنی بر حرکت یا موقعیت دارد که در کارهای مدیری کمتر می بینیم (به خصوص در سریال بزنگاه).
ج - تلفیق طنز با زندگی معمول : دقت کنید که رضا عطاران با پیژامه در "خانه بدوش" می چرخد و عین افراد عادی جامعه زندگی می کند ( یا در بزنگاه ) ولی ما شوخیها و موقعیتهای خنده دار زیادی را می بینیم ولی مهران مدیری مثلا در روستای برره یا باغ مظفر شوخیهایش را ارائه می کند ، یا مرد هزارچهره هرگز شبیه هیچ یک از افراد دور و بر ما نیست.
د - تنوع فضاها و موقعیتها : هر چند در کارهای اخیر مدیری این جنبه رعایت شده است ولی کارهای زیادی مانند پاورچین ،نقطه چین ، برره ، باغ مظفر ، فاقد تنوع مکان ، موقعیت و..هستند ، در واقع اینها ایجاد اتفاقات مختلف در یک مکان ثابت با تعدای شخصیت تکراری هستند در حالیکه اغلب کارهای عطاران یک داستان اصلی دارد که همراه با تعدای داستان فرعی رو به جلو پیش می رود . البته کار مدیری از این نظر که با همین چند شخصیت ثابت توانسته است کلی شوخی بیافریند واقعا قابل تقدیر است.
شاید بیشترین سریال طنزی که من از آن لذت برده ام " ترش و شیرین " است.
به هر حال در این خصوص گفتنی زیاد است که تا فرصتی بعد ...


درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :