بامداد - ترجمه در فضای مجازی
بامداد
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 فروردین 1389 توسط محمدرضا جلالی | نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات، 
بسمه تعالی
با سلام و عصر به خیر
مدتی است كه نرم افزارهای ترجمه آنلاین پیشرفتهای زیادی كرده اند به خصوص سرویس ترجمه گوگل ، هرچند هنوز این سرویس نمی تواند
ترجمه كاملا قابل قبولی از اغلب متون ارائه دهد ولی به هر حال قدم بسیار بزرگی است به خصوص كه مطمئنا در آینده پیشرفتهای زیادی در این زمینه به وجود خواهد آمد . مطمئنا تا سالها این نرم افزارها هر چند تكامل یابند نمی توانند جای مترجمان حرفه ای را بگیرند و ما هنوز برای ترجمه دقیق یا دانستن ظرائف دقیق متون نیازمند دانش خود یا مهارت مترجمان هستیم.
به صورت نظری این مترجمان در آینده موجب دسترسی آسان همه كاربران فضای مجازی به همه اطلاعات این فضا خواهند شد این امر تبعات قابل توجهی دارد كه چند نكته را لازم می دانم متذكر شوم:
1.  دسترسی كاربران غیر فارسی زبان ممكن است موجب افزایش آمار بازدیدكنندگان این سایتها و وبلاگها توسط سایر ملل شود.
2. از سوی دیگر چون فارسی زبانان برای كسب اطلاعات الزامی به مراجعه  به سایتهای فارسی زبان ندارند ممكن است باعث كاهش آمار بازدیدكنندگان فارسی زبان از سایتهای فارسی شود ، به عنوان مثال كاربر فارسی زبان برای مطالعه نقد فیلم آواتار ترجیح می دهد نظر یك منتقد برجسته سینما در سطح جهانی را بخواند تا نظر من یك لاقبا!
3. همانطوركه در زندگی روزمره حل مشكل زبان موجب افزایش مسافرتها می شود در فضای مجازی این امر موجب سهولت ایجاد ارتباط در شبكه های اجتماعی خواهد شد مانند فیس بوك و ... زیرا طرفین برای ایجاد ارتباط نیازی به داشتن زبان مشترك ندارندو احتمالا موجب فعالتر شدن این شبكه ها خواهد شد. تبعات بعدی این امر مانند ازدواج ، مهاجرت و سرمایه گذاری نیاز به بررسی بیشتر دارد.
4. برای بسیاری از كاربران كه به زبانی غیر از فارسی آشنا نیستند این تحول نعمتی بزرگ است و احتمالا موجب افزایش انگیزه آنان برای حضور در فضای مجازی خواهد شد. افرایش تعداد كاربران موجب اهمیت بیشتر اطلاعات این فضا می باشد.

با جمع بندی مطالب بالا شاید دو تغیر كلی روی دهد اولا افزایش آمار بازدیدكنندگان و ثانیا كاهش اهمیت تولید محتوا به یك زبان خاص ( مانند فارسی ) البته توجه داشته باشید كه برای برخی مطالب  كه به زبان و فرهنگ فارسی و ایرانی عجین هستند مانند مدرس ، آریوبرزن ، مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، آش شله قلمكار و ... سایتهای فارسی زبان احتمالا حتی  با افزایش مخاطب مواجه خواهدن شد لذا شاید در آینده تولید كنندگان محتوی در زبان فارسی مجبور شوند بر چنین مطالبی تمركز بیشتری كنند.
موفق باشید


درباره وبلاگ

این وبلاگ بیشتر به موضوعات فرهنگی (بویژه سینما ) ، ورزشی ( فوتبال) ، سیاسی و مسائل روز می پردازد
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic